- Медиацията е доброволна и поверителна процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове, при която трето лице – медиатор, подпомага спорещите страни да постигнат споразумение.
- Принципи на медиацията
-
- Страните имат равни възможности за участие в процедурата по медиация. Те участват в процедурата по своя воля и могат по всяко време да се оттеглят.
- Медиаторът не проявява пристрастие и не налага решение по спора. В процедурата по медиация всички въпроси се уреждат по взаимно съгласие на страните.
- Разискванията във връзка със спора са поверителни. Участниците в процедурата по медиация са длъжни да пазят в тайна всички обстоятелства, факти и документи, които са им станали известни в хода на процедурата. Изключение са изричното съгласие на страната, която я е предоставила информацията или случаите по чл. 7 ал. 3 от Закона за медиацията.
- По време на процедурата не се водят протоколи, а след приключване на процедурата водените записки се унищожават.
- Страните се ангажират да участват в процедурата по медиация добросъвестно.
-
- Страните разбират, че медиацията е доброволна процедура и изходът ѝ зависи от активното им участие и готовност за сътрудничество.
- Страните се съгласяват да положат усилия за разрешаване на спора във взаимен интерес.
- Задължение на страните, ако има заведено дело, е да уведомят съдията за резултата от медиацията.
- Задължения и отговорност на медиатора
-
- Медиаторите отговарят за създаването на благоприятна среда за конструктивен разговор между страните за разрешаване на спора.
- Те направляват разговора, като осигуряват изслушване на всеки, проучване на спорните въпроси и фактите, изследване на интересите на всяка страна, и подпомагат проучването на подходящи варианти за разрешаване на спора според критерии, приемливи за страните.
- Медиаторът не може да дава правни съвети.
- По време на процедурата медиаторът е длъжен да се съобразява с мнението на всяка от страните по спора.
- Медиаторът се оттегля от процедурата при възникване на обстоятелства, които биха породили съмнение в неговата независимост, безпристрастност и неутралност.
- Медиаторът не може да съобщава на другите участници в процедурата обстоятелства, които се отнасят само до една от страните по спора, без нейното съгласие.
- Медиаторът не отговаря, ако страните не постигнат споразумение.
- Медиаторът не отговаря за неизпълнение на споразумението.
- Медиаторът има право да прекрати медиацията, ако собствената му преценка и етика го навеждат на мисълта, че медиацията не протича по законен или етичен начин.
- Медиаторът осигурява условия споразумението между страните да се постигне по взаимно съгласие и с разбиране на договореностите в него.
- Роля на медиаторите
-
- Медиаторите съдействат на страните за постигането на спогодба, като им помагат: за установяване на спорните въпроси, при преодоляване на пречките в общуването между тях, за намирането на общи интереси, за проучването на възможни варианти за разрешение на спора, и за договарянето на спогодба за уреждане на някои или всички спорните въпроси.
- Правни съвети и помощ
-
- Медиаторите не предоставят правни съвети на страните в медиация.
- Страните се насърчават да се консултират с доверен правен съветник във всеки момент от медиацията, включително да участват с такъв по време на процедурата. Във всички случаи преди подписване на споразумението е силно препоръчително страните да потърсят адвокатски съвет по отношение на поетите със споразумението ангажименти.
- Медиаторите нямат задължение да анализират или защитават законните права и задължения на страните.
- Медиаторите не отговарят за изготвянето или подаването на каквито и да е правни документи, включително за оформянето на споразумението между страните по начин, по който да бъде валидно и обвързващо за тях. Това е ангажимент на страните и техните адвокати.
- Процедурата по медиация се прекратява:
-
- с постигането на споразумение;
- по взаимно съгласие на страните, което е изразено ясно и недвусмислено;
- при отказ на една от страните;
- при смърт на страна по спора;
- при прекратяване на юридическото лице – страна по спора;
- с изтичане на 6 месеца от началото на процедурата;
NB: При прекратяване на процедурата по медиация висящото производство, което е било спряно, се възобновява в съответствие с разпоредбите на закона.
- Процедура за оплаквания
-
- За поддържане на добрия имидж на медиаторската дейност, медиаторът запазва като архив полученото оплакването и аргументираният отговор към него (в случай че това е приложимо).
- Обратна връзка
-
- След всяка медиация медиаторът събира обратна връзка от страните и техните представители – съгласно формата за обратна връзка.